p.o. Kierownika: lek. med. Andrzej Słodnik
Pielęgniarka Koordynująca: Justyna Szuba
Dyżurka lekarska tel.: (61) 44 36 538
Dyżurka pielęgniarska: (61) 44 36 526
Adres e-mail: oddz.wewnetrzny@spzoz-grodzisk.pl
Zespół terapeutyczny w oddziale stanowią:
- lekarze specjaliści z zakresu chorób wewnętrznych, kardiologii, pulmonologii,
- pielęgniarski i pielęgniarki specjalistki,
- fizjoterapeuci,
- dietetyk.
W Oddziale Internistyczno – Kardiologicznym diagnozujemy i leczymy choroby z zakresu wszystkich dziedzin chorób wewnętrznych, a w szczególności z zakresy kardiologii, pulmonologii, i gastroenterologii.
Oddział znajduję się w nowej części budynku. Posiada 28 łóżek w salach 2-4 osobowych z węzłem sanitarnym. W tym jest 3 – łóżkowa sala Intensywnej Opieki Kardiologicznej.
Oddział posiada specjalistyczne zaplecze diagnostyczne:
PRACOWNIA BADAŃ CZYNNOŚCIOWYCH:
- ECHO serca – nieinwazyjne badanie, dostarczające dokładnej informacji o budowie anatomicznej oraz funkcji serca. Obrazowanie echokardiograficzne opiera się na zastosowaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości (ultradzwięków).
- Próba wysiłkowa – badanie jest elementem diagnostyki i oceny skuteczności terapii u chorych z podejrzeniem lub obecnością choroby niedokrwiennej serca. Do wykonania badania służy ruchoma bieżnia lub cykloergometr rowerowy.
- Holter EKG – EKG metodą holtera czyli 24 godzinne badanie, które służy do oceny zaburzeń rytmu serca, zmian niedokrwiennych oraz pauz w pracy serca, które występują w trakcie rejestracji.
- Holter ciśnieniowy – całodobowa rejestracja ciśnienia krwi (ABPM). Polega na automatycznym mierzeniu ciśnienia (co 15-30 min.) tętniczego w ciągu 24 godzin – wyniki pomiaru ciśnienia rejestrowane są w badaniu automatycznie co kilkanaście minut, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko błędu pomiarowego.
Oddział posiada specjalistyczne zaplecze diagnostyczne:
PRACOWNIA ENDOSKOPOWA:
- gastroskopia – to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie zaliczane jest to najskuteczniejszych metod diagnozowania chorób przełyku, żołądka i dwunastnicy. Pozwala na ewentualne pobranie wycinków do badania histopatologicznego. W trakcie gastroskopii można ocenić obecność Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym, a także poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego, zatamować krwawienie lub usunąć polipy.
- kolonoskopia – to badanie endoskopowe jelita grubego. Badanie zaliczane jest to najskuteczniejszych metod diagnozowania nowotworów jelita grubego. Pozwala na ewentualne pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
- przezskórna gastrostomia endoskopowa (PEG) – pozwala prowadzić żywienie dojelitowe jedną z form leczenia żywieniowego, polegająca na dostarczaniu do organizmu substancji odżywczych drogą inną niż doustna. Tego rodzaju opiekę żywieniową prowadzi się w warunkach domowych u pacjentów, u których żywienie doustne jest niemożliwe lub niewystarczające.
PRACOWNIA BADAŃ OBRAZOWYCH:
- Tomografia komputerowa
- RTG
- USG
LABORATORIUM:
- Pracownia Analityki
- Pracownia Immunotransfuzjologi i Bank Krwi
- Pracownia Mikrobiologi