Jak szpital funkcjonował w trakcie Wielkiej Wojny, Powstania Wielkopolskiego, epidemii grypy hiszpanki? Co pisali w przedwojennej prasie o szpitalu i pacjentach? Zamieśmy wspomnienia medyków i mieszkańców – odsłonimy kolejne etapy historii Szpitala: dwudziestolecie międzywojenne, II wojna światowa, PRL, transformacja ustrojowa, reforma systemu ochrony zdrowia w 1999 roku. Już wkrótce na naszej stronie internetowej pojawi się podstrona: Historia Szpitala, którą zamierzamy na bieżąco rozbudowywać.
Nasza opowieść zaczyna się w 1891 roku. Henryk Sienkiewicz podróżuje od stycznia po Afryce. W maju minie 100 lat od uchwalenia słynnej Konstytucji 3 Maja. Michał Drzymała od dziesięciu lat jest żonaty z Józefą Vetter, najmuje się do pracy folwarcznej, krótko pracuje w grodziskiem browarze przy rozważeniu piwa. Problemy z zakupem ziemi, wóz cyrkowy jako mieszkanie dla rodziny to jeszcze odległa przyszłość. Niemiecki tygodnik lekarski publikuje doniesienia doktora Roberta Kocha z Wolsztyna o tuberkulinie. Polskie „Nowiny Lekarskie” publikują w czerwcu artykuł doktora Heliodora Święcickiego o cięciu cesarskim. W październiku rozpoczyna się w Poznaniu kurs dla kandydatek na akuszerki. To okazja, bo zajęcia są prowadzone w języku polskim. W listopadzie dr Bolesław Wicherkiewicz publikuje „Słów kilka o lekowym leczeniu jaglicy”. Jesienią przybywa coraz więcej chorych na „zaraźliwą influenzę”. Na choroby gorączkowe, „taniec św. Wita”, febrę, zaleca się Antypiryne dra Knorra. Florian Stablewski, dawny duszpasterz z Wielichowa zostaje arcybiskupem poznańskim i gnieźnieńskim. We wtorek 10 listopada 1891 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu wystawiają komedię Ulicznik Paryski, w Pałacu Działyńskich można obejrzeć wystawę obrazów Wojciecha Kossaka. A w Grodzisku Wielkopolskim Rudolf Mosse, przedsiębiorca, drukarz, wydawca i filantrop otwiera szpital miejski. Dla Rudolfa Mossego 10 listopada 1891 roku to ważna data, upamiętnia dwudziestą szóstą rocznicę śmierci jego ojca – Marcusa Mossego, lekarza z Grodzisk Wlkp. , bohatera Wielkopolskiej Wiosny Ludów. Dla mieszkańców to przełom w opiece zdrowotnej.
Poniżej prezentujemy wpisy, które pojawiły się do tej pory:
Poszukujemy wspomnień i pamiątek o szpitalu! Lekarz Marcus Mosse – krótka historia Przemowy, klucze i toasty. Jak zapamiętano otwarcie Szpitala Miejskiego w prasie w 1891 roku? Siostry Diakonisy w Szpitalu Miejskim im. Dr. M. Mossego Zaopatrzenie Szpitala na przełomie XIX/XX wieku Szpital w dwudziestoleciu…