
11 maja 2022r. SP ZOZ w Grodzisku Wielkopolskim gościł Wojewodę Wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Celem wizyty było podpisanie umowy o dofinansowanie przebudowy części budynku SP ZOZ na aptekę szpitalną i pracownię diagnostyki laboratoryjnej w wysokości 2 950 043 zł. Dofinansowanie jest w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.
Umowę podpisał Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński i Dyrektor SP ZOZ w Grodzisku Wielkopolskim Halina Sroczyńska.
Obecnie laboratorium wykonuje ponad 150 różnych badań.
W skład laboratorium wchodzi :
– Pracownia biochemiczno-analityczna:
Laboratorium wykonuje badania wieloprofilowe, podstawowe badania biochemiczno-analityczne, badania w kierunku diagnostyki: nowotworowej, hormonalnej, chorób zakaźnych, metabolicznych, kardiologicznych oraz podstawowej diagnostyki hematologicznej.
– Pracownia immunologii transfuzjologicznej z Bankiem krwi.
Wykonujemy badania grup krwi , typujemy krew do przetoczeń dla pacjentów szpitalnych, wykonujemy badania z zakresu profilaktyki zapobiegania konfliktu serologicznego kobiet w ciąży i po porodzie.
W banku krwi przechowywana jest krew i jej składniki do przetoczeń , ponad 1000 składników na rok.
– Pracownia mikrobiologii
Przeprowadzana jest szczegółowa identyfikacja drobnoustrojów chorobotwórczych i badanie lekooporności patogenów.
Oprócz badań wykonywanych dla pacjentów przebywających na oddziałach szpitala, codziennie przyjmujemy w punkcie pobrań od 60 do 80 osób (pacjenci ze skierowaniem od lekarzy rodzinnych, z poradni specjalistycznych oraz odpłatnie na życzenie pacjenta)
Laboratorium uczestniczy w ogólnopolskim programie Zewnętrznej Oceny Jakości wykonywanych badań. Za każdą coroczną edycje otrzymujemy zaświadczenie z oceną bardzo dobrą.
Po modernizacji pomieszczeń, punkt pobrań będzie w bezpośredniej lokalizacji Laboratorium. Będzie wygodna i przestronna poczekalnia dla pacjentów, a pokój pobrań krwi będzie zapewniał pełną dyskrecję, poczucie prywatności.
Apteka szpitalna to integralna część szpitala gwarantująca dostępność leków i wyrobów medycznych dla pacjentów oraz świadcząca dla nich opiekę farmaceutyczną.
Podstawowe zadania to organizowanie zaopatrzenia szpitala w produkty lecznicze i wyroby medyczne oraz wydawanie ich na oddziały.
Obecnie jest konieczność świadczenia przez aptekę szpitalną również usług farmaceutycznych związanych ze sporządzaniem pozajelitowych leków recepturowych, w tym preparatów do żywienia pozajelitowego, przygotowywania leków w dawkach indywidualnych m.in antybiotyków podawanych pozajelitowo. Wymaga to aseptycznych warunków przygotowania, pomieszczenia wyposażonego w odpowiednią lożę i wagi.
Dzięki przebudowie apteki szpitalnej i pracowni diagnostyki laboratoryjnej będziemy mogli zwiększyć bezpieczeństwo i jakość udzielanych świadczeń naszym pacjentom oraz poprawić warunki pracy personelu.






