Wizyta Wojewody Wielkopolskiego

11 maja 2022r. SP ZOZ w Grodzisku Wielkopolskim gościł Wojewodę Wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Celem wizyty było podpisanie umowy o dofinansowanie przebudowy części budynku SP ZOZ na aptekę szpitalną i pracownię diagnostyki laboratoryjnej w wysokości 2 950 043 zł. Dofinansowanie jest w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

Umowę podpisał Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński i Dyrektor SP ZOZ w Grodzisku Wielkopolskim Halina Sroczyńska.

Obecnie laboratorium wykonuje ponad 150 różnych badań.

W skład  laboratorium wchodzi :

– Pracownia biochemiczno-analityczna:
Laboratorium wykonuje badania wieloprofilowe, podstawowe badania biochemiczno-analityczne, badania w kierunku diagnostyki: nowotworowej,  hormonalnej, chorób zakaźnych, metabolicznych, kardiologicznych oraz podstawowej diagnostyki hematologicznej.

– Pracownia immunologii transfuzjologicznej z Bankiem krwi.
Wykonujemy badania grup krwi ,  typujemy krew do przetoczeń dla pacjentów szpitalnych,  wykonujemy badania z zakresu profilaktyki zapobiegania konfliktu serologicznego kobiet w ciąży i po porodzie.

W banku krwi  przechowywana jest krew i jej składniki do przetoczeń , ponad  1000 składników  na rok.

– Pracownia mikrobiologii
Przeprowadzana jest szczegółowa identyfikacja drobnoustrojów chorobotwórczych i  badanie lekooporności patogenów.

Oprócz badań wykonywanych dla pacjentów przebywających na oddziałach szpitala, codziennie przyjmujemy  w punkcie pobrań od 60 do 80 osób (pacjenci ze skierowaniem od lekarzy  rodzinnych,  z poradni specjalistycznych oraz odpłatnie na życzenie pacjenta)

Laboratorium uczestniczy  w ogólnopolskim  programie  Zewnętrznej Oceny Jakości wykonywanych badań. Za każdą coroczną edycje otrzymujemy zaświadczenie z oceną bardzo dobrą.

Po modernizacji  pomieszczeń,  punkt pobrań będzie w bezpośredniej lokalizacji Laboratorium. Będzie wygodna i przestronna poczekalnia dla pacjentów, a pokój pobrań krwi będzie zapewniał pełną dyskrecję, poczucie prywatności.

Apteka szpitalna to integralna część szpitala gwarantująca dostępność leków i wyrobów medycznych dla pacjentów oraz świadcząca dla nich opiekę farmaceutyczną.

Podstawowe zadania to organizowanie zaopatrzenia szpitala w produkty lecznicze i wyroby medyczne oraz wydawanie ich na oddziały.

Obecnie jest konieczność świadczenia przez aptekę szpitalną również usług farmaceutycznych związanych ze sporządzaniem pozajelitowych leków recepturowych, w tym preparatów do żywienia pozajelitowego, przygotowywania leków w dawkach indywidualnych m.in antybiotyków podawanych pozajelitowo. Wymaga to aseptycznych warunków przygotowania, pomieszczenia wyposażonego w odpowiednią lożę i wagi.

Dzięki przebudowie apteki szpitalnej i pracowni diagnostyki laboratoryjnej będziemy mogli zwiększyć bezpieczeństwo i jakość udzielanych świadczeń naszym pacjentom oraz poprawić warunki pracy personelu.