15 października – Dzień Walki z Rakiem Piersi

15/10/2021 to dzień w którym okazujemy wsparcie osobom chorym na raka piersi.

Rak piersi jest dziś najczęstszą przyczyną śmierci kobiet w wieku 20-59 lat.

Pierwsze wzmianki o zachorowaniu na nowotwór piersi pochodzą już ze starożytnego Egiptu.

Pierwszy opis amputacji piersi pochodzi z ok. 150 r.n.e. Pierwsza amputacja piersi wraz z węzłami chłonnymi została wykonana przez Severino XVI/XVII w.

Niemniej jednak to wiek XX nazywany „nową erą” jest czasem największej innowacyjności w procesie zarówno diagnostycznym jak i leczniczym raka piersi.

Wraz z osiągnięciami medycznymi w walce z rakiem piersi, pojawiło się coraz większe zainteresowanie społeczeństwa problemami psychofizycznymi kobiet, które pokonały raka, często za cenę utraty „kobiecości”.

Pionierskie prace wybitnych inicjatorów społecznych m.in pani Krystyny Mika doprowadziły do powstania w Polsce w roku 1987 pierwszego Klubu Kobiet po Mastektomii „Amazonki”.

Już od 1985 roku październik jest miesiącem walki z rakiem. Natomiast od 2008 roku w dniu 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, a jej symbolem i jest różowa wstążka.

Niemiecki biochemik, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny Otto Heinrich Warburg twierdził, że osłabiony układ immunologiczny i zaburzona przemiana materii prowadzą do powstania komórek nowotworowych. Udowodnił, że rozwój raka jest procesem anaerobowym – czyli procesem biochemicznym odbywającym się bez udziału tlenu.

Wiadomo również, że rak piersi jest rakiem hormonozależnym, zatem największy wpływ na jego powstanie mają te czynniki, które oddziaływają na układ hormonalny, wśród których wymienia się :wiek (zachorowalność wzrasta powyżej 50 r.ż), późne macierzyństwo, pierwsza miesiączka przed 12 r.ż, późna menopauza, poronienia, brak macierzyństwa, brak laktacji, hormonalna antykoncepcja, długotrwała hormonalna terapia zastępcza HTZ, dieta bogata w tłuszcze nasycone, nadwaga, przeszłość onkologiczna.

W promocji zdrowia obowiązuje koncepcja pól zdrowotnych. Według tej koncepcji na stan naszego zdrowia w 53% wpływa styl życia.

W 21% środowisko fizyczne, 16% to czynniki genetyczne a tylko w 10% opieka zdrowotna.

Dlatego więc weźmy zdrowie w „swoje ręce” i dbajmy o siebie od teraz!

Badajmy swoje piersi, używajmy bezpiecznych naturalnych antyperspirantów, świadomie dobierajmy bieliznę, wzbogacajmy dietę o warzywa i owoce i zażywajmy regularnego ruchu.

Bowiem głównie od stylu naszego życia, zależy stan naszego zdrowia.

Opracowanie: Irmina Hemmerling – położna

Dzisiejszy happening z udziałem przedstawicieli z naszego szpitala zorganizowały Inicjatorki Grodziskiego Roku Kobiet pod patronatem Burmistrza Grodziska Wlkp.

Dziękujemy, że mogliśmy być częścią tej inicjatywy .