Pracownia Bakteriologii

Kierownik:

mgr Agnieszka Łuś

specjalista mikrobiologii medycznej

tel: (61) 44 36 576

e-mail: mikrobiologia@spzoz-grodzisk.pl

W Pracowni Bakteriologii wykonujemy badania na rzecz pacjentów z oddziałów szpitalnych, poradni specjalistycznych oraz badania odpłatne dla jednostek zewnętrznych i pacjentów indywidualnych.

W swojej ofercie posiadamy szeroki panel badań z zakresu bakteriologii, mykologii (grzyby drożdżopodobne) oraz parazytologii (Rzęsistek pochwowy, Nużeniec).

Diagnostykę przeprowadzamy metodą hodowlaną, mikroskopową, immunoenzymatyczną, serologiczną oraz automatyczną.

Wykonujemy wrażliwość poszczególnych drobnoustrojów na antybiotyki metodą konwencjonalną, automatyczną, najmniejszego stężenia hamującego wzrost drobnoustrojów (MIC), oraz metodą seryjnych rozcieńczeń w bulionie.

Z sukcesem uczestniczymy w kontroli zewnętrznej organizowanej przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej (Polmikro), oraz kontroli wewnętrznej przy użyciu szczepów z kolekcji ATCC.

Materiał do badań bakteriologicznych przyjmujemy codziennie przez całą dobę, w punkcie pobrań i przyjmowania materiału mieszczącego się w budynku Szpitala na ul. Mossego 3, w Laboratorium na drugim piętrze (Wyjątek stanowi wymaz z gardła, który należy dostarczyć do czwartku).

Od poniedziałku do czwartku istnieje możliwość pobrania wymazu z gardła, przedsionków nosa, ucha zewnętrznego na miejscu w Laboratorium.

Szczegółowych informacji dotyczących pobrania materiału bakteriologicznego i przygotowania pacjenta przed pobraniem udzielamy pod numerem telefonu (61) 44 36 576, codziennie od godziny 1100 do godziny 1400